Custom Labels
- (1)
- (1)
- (57)
- (35)
- (9)
- (9)
- (1)
- (5)
- (1)
- (15)
- (7)
- (2)
- (4)
- (5)
- (17)
- (8)
- (9)
- (5)
- (1)
- (4)
- (52)
- (7)
- (21)
- (14)
- (173)
- (1)
- (15)
- (7)
- (6)
- (2)
- (1)
- (2)
- (30)
- (3)
- (1,154)
- (19)
- (8)
- (4)
- (17)
- (27)
- (7)
- (3)
- (28)
- (5)
- (17)
- (10)
- (4)
- (5)
- (1)
- (3)
- (81)
- (2)
- (9)
- (30)
- (1)
- (4)
- (16)
- (5)
- (80)
- (8)
- (1)
- (4)
- (87)
- (7)
- (2)
- (9)
- (112)
- (3)
- (48)
- (3)
- (14)
- (4)
- (114)
- (22)
- (1)
- (40)
- (1)
- (5)
- (17)
- (1)
- (8)
- (1)
- (731)
- (117)
- (2)
- (114)
- (6)
- (22)
- (114)
- (37)
- (71)
- (4)
- (19)
- (2)
- (653)
- (1)
- (4)
- (1)
- (28)
- (23)
- (5)
- (2)
- (9)
- (1)
- (1)
- (4)
- (2)
- (1)
- (1)
- (12)
- (8)
- (50)
- (5)
- (3)
- (1)
- (10)
- (20)
- (194)
- (13)
- (1)
- (2)
- (35)
- (1)
- (373)
- (8)
- (2)
- (2)
- (1)
- (18)
- (83)
- (283)
- (1)
- (1)
- (25)
- (16)
- (49)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (18)
- (126)
- (1)
- (2)
- (5)
- (5)
- (36)
- (37)
- (296)
- (6)
- (27)
- (3)
- (200)
- (14)
- (13)
- (31)
- (8)
- (1,803)
- (2)
- (1)
- (2)
- (8)
- (1)
- (527)
- (9)
- (1,268)
- (3)
- (449)
- (102)
- (1)
- (11)
- (22)
- (1)
- (1,507)
- (12)
- (1,492)
- (122)
- (83)
- (1)
- (48)
- (54)
- (56)
- (204)
- (315)
- (51)
- (1)
- (11)
- (1,467)
- (6)
- (13)
- (1,078)
- (11)
- (35)
- (191)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (39)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (4)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (2)
- (31)
- (9)
- (1)
- (3)
- (12)
- (204)
- (4)
- (4)
- (1)
- (17)
- (2)
- (10)
- (72)
- (1)
- (2)
- (10)
- (2)
- (2)
- (11)
- (4)
- (31)
- (6)
- (3)
- (3)
- (1)
- (15)
- (498)
- (1)
- (5)
- (12)
- (2)
- (21)
- (38)
- (6)
- (10)
- (6)
- (32)
- (35)
- (4)
- (6)
- (1)
- (2)
- (2)
- (12)
- (195)
- (1)
- (2)
- (3)
- (2)
- (12)
- (1)
- (1)
- (14)
- (6)
- (12)
- (6)
- (12)
- (4)
- (1)
- (37)
- (3)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (223)
- (9)
- (2)
- (2)
- (79)
- (2)
- (12)
- (2)
- (26)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (10)
- (1)
- (4)
- (9)
- (2)
- (1)
- (169)
- (1)
- (1)
- (2)
- (5)
- (1)
- (24)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (5)
- (8)
- (1)
- (1)
- (212)
- (8)
- (8)
- (5)
- (1)
- (6)
- (1)
- (208)
- (1)
- (1)
- (2)
- (2)
- (3)
- (1)
- (62)
- (7)
- (3)
- (1)
- (1)
- (23)
- (1)
- (8)
- (1)
- (17)
- (1)
- (6)
- (3)
Filtered Search Results
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | ToughStripe Overlaminating Tape |
| Life Span | 2 Years |
| Color | Clear |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | Used as a clear protective over laminate for Brady ToughStripe™ label |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.099 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Label |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
| Print Technology | Thermal Transfer |
|---|---|
| Quantity | 1 Kit |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For high adhesion to textured metals and low surface energy Plastics |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.203 mm |
| Includes | 1 Roll of tape and 1 roll of over laminate |
| Labels per Row | 1 |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| For Use With (Equipment) | GlobalMark™ 2 and BMP™ 71 label printer |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
Brady™ BBP™ Blank White Pre-Cut Blank Sign Headers
BBP™ Blank White Pre-Cut Blank Sign Headers are made of durable, low-shrink vinyl with ultra-aggressive adhesive that is ideal for labeling pipes, equipment, shelves and nearly any other industrial surface.
| Description | Outdoor Grade Vinyl Labels for BBP3x Printers |
|---|---|
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | White |
| Temperature Range (English) | -40°F to +180 °F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | ASME ANSI Z535, OSHA 1910.145 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pipemarkers, arrow tape, warehouse marking, warning panels, safety signs, arc flash and visual workplace labels |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Brady™ ToughStripe™ Floor Marking Center Marks
ToughStripe™ Floor Marking Center Marks are extremely durable die-cut floor marking shapes made of rugged polyester with ultra-aggressive adhesive and hold up against forklift traffic.
| Print Technology | None |
|---|---|
| Shape | Cross |
| Description | ToughStripe Diecut Shapes (L's, T's, +'s, footprints and more) |
| Quantity | 20/Pk. |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For floor corner mark, Used to mark aisles, passageways, storage locations and point out safety equipment and exits |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness (Metric) | 0.201 mm |
| Gloss | 115 Gardner Units |
| Format | Tape |
| Min. Operating Temperature (Metric) | -18°C |
| Thickness (English) | 0.008 in. |
| Temperature Range (English) | 0°F to 130°F |
| No. per Pack | 20 Pieces/Pack |
| Coating | None |
| Certifications/Compliance | ASTM ANSI F1679, ANSI A1264.2 2006, OSHA 1910.22 |
| Temperature Range (Metric) | -18°C to +54°C |
| Finish | Gloss |
| Adhesive Type | Rubber,Permanent |
Brady™ BradyLite 1 in Reflective Numbers Y
B-997 Bradylite™ is a reflective sheeting backed with a pressure sensitive adhesive.
Brady™ Electrostatic Dissipative (ESD) Polyester Labels
WorkHorse Glossy White Static Dissipative Circuit Board Labels (B-473) are ideal for barcode, printed circuit board, and electronic equipment identification.
Brady™ Triple Rinsed Coated Paper
Coated Paper (B-235) features surface printed graphics on semi-gloss paper label stock making it ideal for general label applications.
Brady™ BBP™ BradyGlo High-Intensity Photoluminescent Tape
Phosphorescent for glow-in-the-dark identification up to 10 hours
| Length (Metric) | 15.24 m |
|---|---|
| Life Span | 2 Years |
| Color | Green |
| Length (English) | 50 ft. |
| Quantity | 1 Roll |
| Material | Polyester |
| For Use With (Application) | For directional, evacuation marking, marking emergency utility shut-offs, fire extinguishers, alarm pulls, vital equipment controls |
| Gloss | 95 Gardner Units |
| Format | Tape |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.0097 in. |
| Temperature Range (English) | -40 to 140°F |
| Certifications/Compliance | RS 6-1 and 6-1A of New York Local Law 26 |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +60°C |
| Adhesive Type | Pressure-sensitive,Aggressive |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with NFPA Diamonds only
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | For quickly creating NFPA and color bar labels, allows printer to produce 5-color chemical labels in a single print pass, Indoor/outdoor grade material withstands exposure to moisture, chemicals and handling |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ BBP™ Pre-Printed Right-To-Know Chemical Labels with Color Bar with text area
Allows printer to produce five-color chemical labels in a single print pass
| Gloss | 60 to 50 Gardner Units |
|---|---|
| Format | Label |
| Life Span | 8 to 10 Years |
| For Use With (Equipment) | BBP30, BBP31, BBP33, BBP35, and BBP37 printers |
| Thickness (English) | 0.004 in. |
| Display Text | Color Bar With Text Area |
| Color | Red,Yellow,Blue,White |
| Temperature Range (English) | -40 to 180°F |
| Material | Vinyl |
| Certifications/Compliance | RoHS 2002/95/EC |
| Temperature Range (Metric) | -40°C to +82°C |
| For Use With (Application) | Pre-cut blank sign headers allow the printer to create multicolor signs fast - in a single print pass, conforms to rough, irregular and “difficult to adhere to” surfaces |
| Adhesive Type | Acrylic,Permanent,Pressure-sensitive |
Brady™ ToughWash™ Washdown Resistant Labels for J7300 InkJet Printer
Inkjet-printable ToughWash™ labels (B-2855) set the standard for durability and vibrant full-color identification in harsh washdown environments.
| Print Technology | Ink Jet |
|---|---|
| Format | Cartridge (Ribbon) |
| Color | White |
| Length (English) | 100 ft. |
| Material | Polyester (B-2855) |
| Coating | Polyester |
| Sterility | Non-sterile |
| Finish | Matte |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
Justrite™ Code Compliant for California Label Kit for Biohazard Cans
Make existing equipment compliant with California regulations. The Justrite™ Code Compliant for California Label Kit for Biohazard Cans is an optional kit that puts Biohazard Cans into compliance with California Health and Safety Code 118280.
Caresfield Direct Thermal Paper Label
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Direct thermal label for admissions and registrations.
Caresfield Thermal Transfer Piggyback Label
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Multi-use thermal transfer piggyback labels located on a roll.